Program

PROGRAM pr. december 2017.

 

 

Mandag d. 6. august

10.30 - 12.00

Ankomst

12.00 - 13.00

Frokost

13.00 - 14.00

Indkvartering

14.00 - 14.30

Velkomst

14.30 - 15.00

Præsentation af deltagerne

15.00 - 16.00

Indledende forelæsning om historisk strik i Norden

v/Maj Ringgaard- post doc ved Center for tekstilforskning & Nationalmuseet

16.00 - 16.30

Kaffe og te

16.30 - 17.30

Forelæsning DANMARK "At tyde stjerner" - om stjernemønstre på danske uldne strikkede nattrøjer og strømper fra 17- og 1800 tallet. v/Lisbeth Green.

17.30 - 18.00

Opstilling til minimesse og udstilling i tilstødende lokaler.

18.00 - 19.00

Middag

19.00 - 19.30

Pause

19.30 - 21.00

Vandretur til Sankt Helene Kilde eller Sandflugtsmonumentet. Guidede ture.

21.00 - 22.00

Kaffe og te.

 

 

 

Tirsdag d. 7. august

07.00 - 08.00

Morgenmad

08.15 - 08.30

Morgensamling

08.30 - 09.30

Forelæsning FINLAND "Virkning, teknik för dekorativa plagg" v/Dr.Fil. Marketta Luutonen.

09.30 - 10.00

Speakers Corner

10.00 - 10.30

Kaffe/te

10.30 - 11.30

Forelæsning SVERIGE "Nejlikor, rosor och strödda stjärnor. Stickade tröjor i Nordsverige" v/Kulturhistoriker/fil.dr. h.c. Hakon Liby

11.30 - 12.00

Speakers corner

12.00 - 13.00

Frokost

13.00 - 13.45

Minimesse åben

13.45 - 14.00

Minimesse lukker

14.00 - 15.00

Forelæsning NORGE "Lusetrøya i Setesdal, fra folkedrakt til moteplagg" v/Randi G. Myrum

15.00 - 15.30

Kaffe/te

15.30 - 16.30

Forelæsning ISLAND "Strikketradition i islandsk nationaldragt-arv og rekonstruktion af strikkede kvindetrøjer fra 17. og 18. århundrede" v/ Gudrun Hildur Rosenkjær.

16.30 - 17.30

Forelæsning DANMARK "Det lyse og luftige kniplingsstrik" v/Museumsinspektør v. Museum Sydsjælland Inge Christiansen.

17.30 - 18.00

Strikkedesigner Vivian Høxbro fortæller om sit arbejde med optegnelser og studier til sin nyeste bog

"Strik danske stjernetrøjer" - NB. Kan købes på seminaret.

18.00 - 19.00

Middag

19.00 - 19.30

Pause

19.30 - 21.30

Work-shop's

Finland: Stickad spets och tvinnad gavelfrans i Jääski folkdräckt

Sverige: Tvåändsstickning

Norge: Strikke prøvelapp og sy floss - strikke floss

Island: Strikkede indlægssåler i skinnsko

Danmark: Stjernestrik med udtagninger

- deltagerne vælger emne ved tilmelding

21.30 - 22.00

Kaffe/te

 

 

 

Onsdag d. 8. august

07.00 - 08.00

Morgenmad

08.15 - 08.30

Morgensamling

08.30 - 19.00

Studietur i Nordsjælland

19.00 - 20.00

Middag

20.00 - 21.30

Minimesse åben - møde for landsrepræsentanter.

21.30 - 22.00

Kaffe/te

 

 

 

Torsdag d. 9. august

07.00 - 08.00

Morgenmad

08.15 - 08.30

Morgensamling

08.30 - 09.30

Forelæsning FINLAND "Från topp till to – stickade kläder i finska folkdräkter." v/Marjo Vainio.

09.30 - 10.00

Speakers Corner

10.00 - 10.30

Kaffe/te

10.30 - 11.30

Forelæsning SVERIGE "Den skånska spedetröjan Impulser, mode och dräkttradition" v/Gillis Jimheden

11.30 - 12.00

Speakers corner

12.00 - 13.00

Frokost

13.00 - 13.45

Minimesse åben

13.45 - 14.00

Minimesse lukker

14.00 - 15.00

Forelæsning NORGE "Bruk og tilverking av sjonaleister" v/Kristi Nilsen

15.00 - 15.30

Kaffe/te

15.30 - 16.30

Omklædning

16.30

AFGANG med bus til Annisse Kirke

17.00 - 18.30

Annisse Kirke KONCERT og samlet fotografering

19.00 - 22.00

Festmiddag

 

 

 

Fredag d. 10. august

07.00 - 08.00

Morgenmad

08.15 - 08.30

Morgensamling

08.30 - 10.00

Speakers corner

10.00 - 10.30

Kaffe/te

10.30 - 11.00

Speakers corner

11.00 - 12.00

Afrejse